
Az 1985-ben íródott könyv a ponyva kiadásokra jellemző, már említett ajnározó mondatoktól eltekintve jó munka, és a zsebkönyv mérete is csalogatja az olvasót. A könyv bevezetőjében Stephen King áradozik Elmore Leonardról. Ezen sikerült felülemelkednem, és szerencsémre belevágtam a könyvbe.
Vincent Mora, Miami utcáin szolgál és véd. Egyik este egy rabló megsebesíti. Miután kikerül a kórházból, betegszabadságra Puerto Ricóba utazik. Iris Ruizzal, a helyi prostituálttal itt találkozik. A gyönyörű nőt szeretné a rá leselkedő veszélyektől megóvnia, de próbálkozásai eredmény nélkül maradnak. Iris Atlantic City egyik szállodaépületének erkélyéről lezuhanva szörnyethal. Vincent a lány gyilkosa után veti magát, illetékességi területén kívül, saját szakállára nyomoz. A nyomok a csillogó-villogó kaszinók világába vezet. Miközben Vincent a gyilkos után kutakodik, Teddy Magyk személyében egy kisstílű, bosszúszomjas figura minden energiáját abba fekteti, hogy Vincenten megbosszulja hét évvel korábbi bebörtönzését.
Leonard nem építi fel karaktereit olyan míves gondossággal, mint Mankell vagy Carr, ő e tekintetben a hagyományos bűnügyi regénybe illő karakterábrázolás gyakorlója. A szereplők magánéletéről, motivációról a kelleténél többet nem árul el. Karaktereket alkot, és nem személyiségeket ábrázol. Természetesen ezt nem rovom fel hibaként még akkor sem, ha Mankell és Carr könyvei épp emiatt nyűgöztek le. Könyve nem sodró lendületű, ám több szálon futó történetfűzésével és dialógusaival köti le az olvasó figyelmét. Ahogy a Szóljatok a köpcösnek! Chili Palmere, úgy Vincent Mora is csavaros észjárásával állja meg a helyét a prostituáltakkal, alvilági figurákkal, szerencsejáték-függőkkel, szálloda tulajdonosokkal terhelt közegben (filmes párhuzamként Tom Reagan alakja jut eszembe a Coen univerzumból – Miller’s Crossing).
Első találkozásom az író Elmore Leonarddal jóra sikeredett, érdemes lesz a krimiklub.hu kiadásaira is odafigyelni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése