

A széria első darabjában, a Bérgyilkos (Hit Man, 1998; Agave Könyvek, 2003) című opusban Keller munkájának természetével ismerkedhetünk meg. Az egyes megbízatások novellák sorozataként épülnek egymásra időben előre haladva, így egy regényként is funkcionál a mű. A sorozat második darabja, a Bérgyilkos célkeresztben (Hit List, 2000; Agave Könyvek, 2005) jóval vaskosabb és összetartóbb mű, a novellisztikus jelleget a könyvön végighúzódó vezérfonál tartja össze. Keller célponttá válik, és űzött vadként kell a maga javára fordítani a helyzetet. A trilógia befejező darabja, a Bérgyilkos mindörökké (Hit Parade, 2006; Agave Könyvek, 2006) történetei ismét lazábban kötődnek egymáshoz. Keller folyamatosan problémákat old meg, és ezért folyamatosan sporteseményekre kell menni, legyen az kosárlabda, baseball, golf. Keller alaposan kidolgozza a terveit, de a végrehajtásuk korántsem zökkenőmentes. Miután egy rakat pénzt összegyűjt a nyugdíjon kezd dolgozni. A trilógia harmadik darabja látszólag a sorozat befejezését jelentette, de csak látszólag.
A

J.P. Keller nyugodt, eseménytelen életet él. Lakásában egy szupermodern tévé, a TiVója próbálja magányát tartalmassá tenni, no meg a bélyegei. Dot egy utolsó megbízatást szerez a számára. Des Moines-ben kell megölnie valakit. Napokig váratják a megbízatás elvégzésével, és miközben készpénze javarészét bélyegvásárlásba öli, a televízióból értesül arról, hogy valaki megölte Ohio kormányzóját. Nem telik sok időbe, hogy a CNN az ő fotójával legyen tele. Repülőre nem ülhet, így a megbízótól kapott Nissan Sedanjan menekül New York felé, miközben motelekben, de leginkább az autójában alszik. Az újságból értesül a White Plains-i ház pusztulásáról, és vele együtt Dot halálról. New Yorkban sem maradhat, lakása feldúlva, a bélyegei eltűntek. Keller végül New Orleansban köt ki, amely épp próbál feltápászkodni a Katrina utáni sokkból. A bérgyilkos a félig romhalmaz városban megment egy nőt a nemi erősza

A sorozat negyedik, és ezúttal – úgy tűnik – tényleg befejező darabja igazi regény, megfosztva mindenféle novellaszerűségtől. Oldalakon keresztül a bujkáló bérgyilkos társává szegődünk magányos útján, akció a korábbiakhoz képest alig van a könyvben, és mégis hihetetlenül izgalmas a történet. Block jól tette, hogy az egyszer látszólag már lezárt univerzumhoz hozzátett még valamit.
A Keller történetek velejét, magvát az erkölcsi alapállásunk szerint negatív figura szerethetővé tétele adja. Keller a munkáját végzi, azt az egy dolgot csinálja, amihez ért. Az olvasó mindeközben megtapasztalja egy hidegvérű gyilkos emberi oldalát, a sebezhetőségét, kétségeit, félelmeit. A négy rész alatt megismerjük Kellert hivatása fénykorától kezdve egészen a visszavonulásáig, amikor megállapodik. Hála az Agave kiadónak a négy rész puhafedeles, tetszetős, egységes kiadásban került a magyar olvasók elé.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése